Vražji kamen
Vražji kamen je lokacija u blizini Vranja, na 42km udaljenosti, u južnoj Srbiji, blizu granice sa Bugarskom i Makedonijom. Od Niša je ovo mesto udaljeno oko 163km, od Beograda 382km. Tačna lokacija je u selu Donja Trnica. Na samo dva kilometra od Trgovišta.
Ovo je slična lokacija, prirodnih figura kao i Djavolja Varoš, koja je na 150km udaljenosti odavde. Ovde se nalaze visoke kamene figure za koje važi legenda da su djavoli. Odatle i naziv, Vražji kamen. Ima desetak figura.
Vražja stena, djavoli pod stražom crkve
Na najvišoj tački ove lokacije se može videti crkva, Presvete Bogorodice. Nekada se zvala Crkva u Prosečniku.Takodje je poznata kao crkva u Prosečniku. Kao objekat koji je iznad svih ostalih, smatra se da motri na ostatak okoline. Ova Crkva datira iz 14. veka. Podigao je vlastelin Dejan Marković, uz odobrenje Cara Dušana. Ova lokacija je slična zbog figura Djavoljoj Varoši. danas je Crkva pod zaštitom države.
Legende o Vražjem kamenu
O ovoj crkvi i figurama postoji nekoliko legendi. One kažu da loklani stanovnici su izgradili crkvu pored svog sela. Svake noći djavoli su dolazili prenosili kamenje te crkve na brdo. Do trenutka kada su ih petlovi uplašili prilikom svanuća jednog jutra.
Druga legenda kaže da se desilo venčanje koje je krenulo po zlu. Da su se dvoje mladih iz različitog staleža venčali uprkos protivljenju svih. Prilikom izlaska iz crkve, mladoženjin konj se survao u provaliju, a mlada je skočila za njim. Zato se više niko nikada nije venčao u ovoj crkvi.
Druga legenda kaže da ova crkva leči neplodnost. Pa tako žene i parovi koji imaju problema sa neplodnošću dolaz često ovde kako bi se pomolili oko toga.
Još jedna od legendi Vražjeg kamena kaže da su samu stenu doneli djaovli kako bi skrenuli tok reke Pčinje. Crkvu koju su lokalni meštani danju gradili, noću bi djavoli razgradjivali. Sve bi stavljali na stenu. i tako je nastala crkva.

Bogorodičina crkva u Vražjem kamenu
Istina o ovoj turističkoj atrakciji pored Trgovišta i Vranja je drugačija. Sagradio je verovatno velikaš Dejan Marković u drugoj polovini 14. veka.
Gornja slika je deloCC BY-SA 4.0, druga slika je delo ; Glavna forografija je delo Danijele Nikolić