Prohor Pčinjski
Ukoliko želite da posetite Manastir Prohor Pčinjski, posvećen Svetom Prohoru Pčinjskom, nalazi se blizu grada Vranja, u južnom delu Republike Srbije. Tačna lokacija je u selu Klenike, opština Bujanovac. Od Vranja je udaljen oko 32km, od Niša 152km, a od Beograda 375km. Nalazi se uz samu reku Pčinju.
Istorija manastira Prohor Pčinjski
Kao prvo treba istaći da je manastir osnova Vizantijski vladar Romanos IV Diogenes. I čast Sv. Prohora Pčinjskog. Po toj legendi, on je bio prorok koji je saopštio Romanosu IV Diogenesu da će postati vladar. U ime toga, on je imao obavezu da sagradi manastir kako bi se odužio za proročanstvao. Kada je postao vladar, sagradio je ovde originalni manastir. Današnji manastir potiće iz 11. veka, izgradjen na ostacima prvobitnog. U 2020. godini, Manastir Prohor Pčinjski će proslaviti 950 godina postojanja.
Manastir Prohor Pčinjski
Manastir Prohor Pčinjski je specifičan zbog par stvari. Pored razloga izgradnje, tu je još jedna bitna stvar. U samom manastiru je pokopan Prohor Pčinjski. Pored toga, postoje prostorije konaka, gde ste mogli da se smestiti po veoma povoljnim cenama. U jednom trenutku je u jednom od konaka bio hotel u privatnom vlasništvu. Ali se to izmenilo. Smeštaj u okviru manastira, predstavlja konak gde možete prespavati i dobiti nešto za jelo. Ali uz obaveznu prethodnu najavu. U unutrašnjojst manastira i konaka možete videti mnogo neprocenjivih ikona.
Sam manastir je više puta razran i uništavan. Poslednji put je crkva obnovljena krajem 19. veka, dok je konak sredjivan pre par godina. U 2014. godini, deo krova manastira je skroz izgoreo. U 2015. Republika Srbija, lokalna zajednica i dobrovoljci su ga ponovo obnovili. Veoma je bitan je je ovo drugi najveći manastri Srpske pravoslavne crkve. Odmah posle Hilandara. Svakako najveći u Srbiji.
Manastir Prohor Pčinjski kroz vekove
Obaj danas bitni manastir, je oduvek imao svoju zapaženu ulogu. Od samog nastanka, kada je Vizantijski car odlučio da ga napreavi. Pa kroz vekove, i promene vlasti na ovoj teritoriji. A bilo ih je mnogo. Vizantija, Srbija, pa opet Vizantija, Srbija. Osmanlije i razni drugi okupatori. I uvek je ovaj manastir bio važan, svima. I onima koji su ga rušili, i onima koji su ga gradili.
U ovom manastiru se deo srpske vojske pričestio pre odlaska u Kosovski boj 1389. godine. Osim toga, Manastir Prohor Pčinjski je dao svoj doprinos organizovanju oslobodilačkih pokreta protiv Osmanlija, a i kasnije. Ovde su se održavali sastanci i dogovori. Po potrebi je bio i sklonište za izbegli narod u ustancima i ratovima. Po oslobadjaju od Otomanske imperije 1878. godine, na Berlinskom kongresu se odlučuje da ostane njihov deo. Izgradjene su vodenice, konaci, administrativni deo. Uvodi se voda u manastir. Godine 1913. se konačno vraća u državu Srbiju, oslobodjenjem ove teritorije od Osmanlija. Manastir je postao ženski od 1987. godine. Manastir Prohor Pčinjski postaje ponovo muški manastir 1993. godine. Kraljevski konak je 2103. godine proslavio100 godina postojanja, a 2014. godine se desio požar.
Sveti Prohor Pčinjski
Je prvi srpski svetac. Rodjen je početkom 11. veka, ali se ne zna tačno koje godine. Na sreću tadašnjeg lovca Diogena kome proriče da će postati vladar. Što se i obistinilo. Kasnije je car Vizantije Dioegen IV Roman otišao da potraži osobu koja mu je predskazala uspeh na planini Kozak. I našao mu je mošti u jednoj pećini. Na tom mestu je sagradio crkvu Svetog apostola Luke. A sa desne strane od reke Pčinje je sagradio manastir, Prohor Pčinjski. Tu je i položio njegovo telo, koje i danas tamo počiva. Deo moštiju je prenet u manstir Ljubostinja, a deo u Carigrad. Slava Svetog Prohora Pčinjskog se slavi 1. novembra.
Gornja slika Manastira Prohor Pčinjski delo jeTomislav Ž. PopovićCC BY-SA 3.0 ; teća, četvrta i peta fotografija su delo Slobodana Stojkovica; druga je delo ТановичCC BY-SA 3.0 ; Fotografija ikone je delo Vlada Maglov