Crkve i manastiri u Kuršumliji
Kuršumlija ima dugu istoriju kao prva prestonica drevne Srbije, i kao takva, ima mnogi manastire i crkve koji se nalaze ovde. Pored lokacije, još jedna odlika im je da su jako stari. Neki od njih su ponovo sagradjeni, a neki čekaju svoj red. Tako, neke od njih možete posetiti u celosti. Dok ostale možete posetiti u postojećem, nezavršenom stanju.
Crkve i manastiri oko Kursumlije
Od svih manastira i crkvi u Kuršumliji i okolini, u južnoj Srbiji, veoma bitno mesto zauzima Crkva Svetog Nikole. Čak se može reći i na nivou Srbije. Ona potiče iz 12. veka, u vreme Velikog Župana Srbije Stefana Nemanje. Danas su od njega ostale rusevine. Od 19. veka do sada je u fazi obnove.
Manastir Presvete Bogorodice, je sagradjena u vreme Stefana Nemanje, vladara Srbije u 12. veku. U čast njegove žene Ane, koja se kasnije zamonašila u njemu. Postoje tragovi od crkve koja je prethodno bila na tom delu, na kome je kasnije sagradjena ova.
Ta prethodna crkva potiče iz V-VI veka. Ovaj manastir je uništen od strane vojske Osmanlijskog carstva u 17. veku. Danas, od ovog objekta je ostao oltar sa ikonoma na obe strane. Na dan Svete Petke, veliki svetovni praznik, dosta ljudi se okupi oko ovog svetog mesta zbog proslave.
Zanimljivosti o manstiru Presvete Bogorodice u Kuršumliji
Manastir Presvete Bogorodice se još naziva Petkovača. Manastir je gradjen u periodu od 1159. – 1168. godine, ali se ne zna tačno kada. Bio je ženski manastir. Kao takav je imao naklonost ženskih delova vladarskih kuća u Srbiji. U njemu je bila zamonašena i supriga Stefana Nemanje, Ana. A bio je i pod zaštitom, supruge sultana Murata II i ćerke despota Djuradja Brankovića , Mare Branković. Danas se ovde za vreme verskh praznika okuplja lokalno stanovništvo, iako su ovaj i crkva Svetog Nikole u ruševinama. Ovde se obaljaju crkveni obredi.
Crkve i manastiri pored Kuršumlije
Crkva Svetog Mine u selu Štavi, Kuršumliji je sagradjena u 13 veku. Zasluge za njenu izgradnju ima vojvoda Mrkša Sićevski. Zato ova Crkva ima danas još jeda naziv a to je Mrkšina crvka.
Kroz svoju istoriju bila je više puta uništavana od strane Osmanlija, ili požara. Danas se, posle svega smatra kulturnim dobrom od velikog zančaja. Kao takva, pod zaštitom je države Srbije.
Osim toga, crkva Svetog Lazara, tj Lazarica, je crkva u blizini Prolom banje. Naziv ove crkve je Hram Sv. Vaskresenja Lazara i sagradjena je oko 1890. godine. Za nju je bitno jer je sagradjena od drveta. Takodje je za nju vezana legenda o 6 drveta šljive.
U dvorištu crkve postoje stabla šljive. I oduvek je tako bilo.Kada jedno drvo odumre, pojavi se novo. Ali je 6 stabla uvek tu. Osim toga, ova stabla su uvrnuta, za to je vezana druga legenda. Ona kaže da je razlog za to taj da su srpski vitezovi i vojnici pre bitke na Kosovu ovde bili da se pričeste. I takodje su išli u krug.
Jako bitna crkva je crkva Svetog Mine u Štavi je tekodje bitna zbog svoje geografske visine. Može se porediti zbog tosa Meteorima u Grčkoj.
Samu crkvu je osnovala Srpska dinastija Nemanjića u 12. veku. Uništavana je nekoliko puta u prošlosti, prvenstveno od strane Osmanlijskog carstva. A posledje oštećenje se desilo prilikom obližnjeg puta, kada je oštećen temelj.
Pored ovih spomenika, postoje još neki. Neki od njih su iz drevnih vremena, a neki su novi. Prvenstveno, crkve Svetog Djordja, Svetih Apostola Petra i Pavla, Svetog Ilije i crkva Svetog Trojstva.
Najznačajnija je verovatno Markova crkva u selu Glašnice, na oko sat vremena od Kuršumlije. Ona datira iz 4.veka. I danas je zastićena od strane Republike Srbije.Ona se Još naziva i Latinska crkva. Taj naziv je odatle što su crkvu koristili i katolici u prošlosti.
Fotografija na vrhu je delo Tomislav Ž. PopovićCC BY-SA 3.0; desna slika CrniBombarder!!!CC BY-SA 3.0;4.Slika je delo Tomislav Ž. PopovićCC BY-SA 3.0 4.Latinska crkva je delo AlfastarfotoCC BY-SA 3.0