Delovi Niša
Grad Niš je najveći grad jugoistočne Srbije. Od 2004. Niš ima nekoliko delova. opštine Niša su Medijana, Crveni krst, Pantelej, Niška banja i Palilula. Svi od njih imaju manje delova, naselja. Neka od njih imaju jako zaniljive nazive koje su dobilil po nekim istorijskim dogadjajima. I takodje zbog raznih razloga. Svako naselje ima svoju priču.

Krive livade na Bulevaru Nemanjića
Najnoviji, i najurbaniji, deo Niša koji se zove Bulevar Nemanjića. Trenutno ime je dbobio po srednjevekovnim vladarima Srbije. Inicijalno se zvao Bulevar Lenjina. Jedan njegov deo se zove „Krive livade“. Ime je dobio pre izgradnje samog urbanog naselja. Na ovom mestu su nekada bile njive, pa je naziv ostao do danas. Iako su na njivama iznikle zgrade umesto kukuruza. 🙂
Ledena stena, naselje u Nišu
Naziv ovog dela Niša “ Ledena stena“ se može definisati kao stena od leda. Naziv je dobio po proizvodnji leda koja se svojevremeno obavljala ovde. Ovaj deo je poznat po ruži vetrova koji duvaju tu. Zbog tih odlika, ovde je bila proizvodnja leda za ceo tadašnji grad i okolinu. Ova fabrika je u medjuvremenu porušena. Ali je ime ostalo do danas.
Jagodin mala u Nišu
Za vreme Osmanskog carstva, mnoge stvari su nastale, i traju do danas. Tako i neki nazivi naselja u Nišu. Jedan od naziva je i deo Niša oko jedne od ranohrišćanskih bazilika. Nalazi se na putu za Jagodinu ili Beograd. Naziv je dobio po jednom zanimljivom dogadjaju iz prošlosti. Za vreme vladavine Otomanskog carstva, okupatori su propisali plaćanje poreza. Tadašnje lokalno stanovništvo Niša nisu voleli da plaćaju prez. I nisu ga plaćali redovno. Kao kazna za to bila je da se svo stanovništvo tog dela preseli u Bugarsku. Umesto njih, naseljeni su stanovnici Jagodine. Zato se i ovaj deo Niša zove Jagodin mala.
Brzi brod i Broj 6 u Nišu
Zahvalnost za naziv ovog naselja, Broj 6, ide periodu Drugog svetskog rata. U tom periodu je ovde bio smešten garnizon tadašnje Nemačke. Posle oslobodjenja NIša i Srbije, ime ovog dela je ostalo. Tako da se i danas zove po njima Broj 6. Kada je reč o naselju Brzi brod, skroz je drugačija situacija. Nema veze se brodom i putovanjima. Iako bi maštoviti odgovor mogao da bude da je nekada bilo more i Niš je bio najbolja turistička destinacija. 🙂 U realnosti je malo drugačija situacija. Reč brod je ranije imala drugačije značenje. Svakako je predstavljala mesto na moje se može preći reka. Tako da bi naziv mogao da se prevede kao brzi prelaz. Ovaj deo Niša se nalazi najbliže lokalitetu antičke Medijane.
Niški Čair
Deo Niša zvani Čair se nalazi na lokaciji parka Čair i gradskog stadiona. Ime je dobio od turske reči “ çayır “ koja u prevodu zanči livada. U prošlo vreme, lokalno stanovništvo je ovde napasalo stoku.
Jorgovan mala, deo Niša
Deo Niša u samom centru se naziva Jorgovan mala. Naziv je dobio oi brojnim cvetovima jorgovana u dvorištima stanovništva koje je živelo tu u prošlosti. Može se još nazivati i Ulica jorgovana. Danas se ovde nalazi ulica Svetozara Markovića. Sa par lepih kuća. Ali bez jorgovana.
Palilula i Duvanište, delovi Niša
Skoro svaki grad u Srbiji ima deo koji se zove Palilula. Palilula u Nišu se nalazi jako blizu centru. Današnji naziv je dobila zahvaljujući pušačima. U nekadašnje vreme, pušači su se okupljali na jednom mestu u gradu. Obično to mesto nije bio u samom centralmom delu naselja, već van njega. Na tom mestu su se okupljali i pušili duvanske lule. Tu su palili lule. Logično, zar ne? 🙂 Kada je reč o drugom delu, Duvaništu, imenovanje je opet specifično. U ovm delu današnjeg Niša, nekada se sadio duvan. Zato i je ostalo ime Duvanište.
Delijski vis i Ćele kula u Nisu
Prvi deo, Delijski vis, je deo grada u koje su Otomanski osvajači pogubljivali vidjenije gradjane Niša i Srbije u vreme dok su vladali. Tako da ime ne potiče ni od čega drugog nego od junaka, vidjenijih ljudi. Drugi deo Niša koji se naziva Ćele kula, je dobio ime po jednom bitnom spomeniku. Ćele kula spomenik se nalazi u istoimenom delu grada.
Pantelej i Durlan delovi Nisa
Niški Pantelej je deo koji se nalazi u okolini crkve Svetog Pantelejmona. Deo je poznat zbog same crkve. Dodiruje se sa delom grada koji se zove Jagodin mala sa jedne strane a sa druge Durlanom. Durlan je naselje u Nišu koje je dobio po turskoj reči „dur“. Ona označava zaustavljanje, tj. mesto gde su se ljudi zaustavljali. Ovo je u prošlosti bilo mesto ulaza u Niš. Tu su zaustavljani zbog naplate poreza, ili pretresa po potrebi.
U svakom slučaju, svi periodi istorije su tu. Takodje, i razlozi zašto su tako nazvali. Od nake istorije u kojoj su ovde bili osvajači. Iz tog perioda imammo osim zajedničke istorije, i mnoge zajedničke reči, ovde i tamo.